Laupäev 09.-07. september-oktoober

Haridusprogrammid koolidele

Maagiline mesi

Muuseumi mesindusnäitusel tutvutakse mesinduse ajalooga ja mesindusinventariga. Uuritakse mängu ning filmivaatamise kaudu mesilaste tegevusi ja eluprotsessi tarus. Õpitakse tundma meesaadusi: suir, taruvaik, õietolm, mesilasema toitepiim ning vaadeldakse mikroskoobiga õietolmu ja suiraterasid. Saadakse teadmisi mee ja meesaaduste kasulikkusest inimese tervisele ning arutletakse selle üle, kuidas funktsioneerib kooslus mesilane, keskkond ja inimene. Valmistatakse kunstkärjest küünlaid ning maitstakse meesaadusi. Vastavus õppekavadega: sobib loodusõpetuse ja ajaloo ainekavaga.

Vastavus õppekavadega: sobib ajaloo, loodusõpetuse ja tööõpetuse ainekavadega.

Avastades kartulit

Muuseumitunnis saadakse teadmisi eestlase jaoks olulise kultuurtaime kartuli kohta. Osaleja saab teada, kust on kartulitaim pärit ning kuidas see jõudis eestlase toidulauani. Tutvutakse kartulikasvatuse oluliste tööriistade ning masinatega. Saadakse ülevaade kartulitaime osadest ja kartulisortidest. Tutvutakse kartuli koostise ning kasutusvõimalustega. Tunni praktilises osas  vaadatakse tärklise kasutamisvõimalusi ning viiakse läbi joodiga katseid. Lisaks tehakse postkaardile või tekstiilile kartulitrükki.

Vastavus õppekavadega: sobib ajaloo, loodusõpetuse ja tööõpetuse ainekavadega.

Viljaterast leivani

Muuseumitunnis jälgivad osalejad rahvustoidu valmimise protsessi viljaterast rukkileivani. Tunnis tehakse üheskoos läbi leiva valmimiseks olulised etapid: proovitakse esivanemate kombel kootidega viljapeksmist ning selle tuulamist, jahvatatakse erinevate tööriistadega jahu ning õpitakse leivataigna tegemist. Tutvustatakse leiva tervislikkust ning räägitakse leivaga seotud kommetest. Iga osaleja saab leiva ja või valmistamise kogemuse võrra rikkamaks.

Vastavus õppekavadega: sobib ajaloo, töö- ja tehnoloogiaõpetuse ning loodusõpetuse ainekavadega.

Milleks muna

Muuseumitunnis „Milleks muna?“ saavad osalejad teadmisi erinevate kodulindude päritolu, metsikute sugulaste ja munade kohta. Õpitakse tundma muna ehitust ja koostist (valgud, rasvad, mineraalained jne). Uuritakse munakarpide ja -templite märgistusi. Õpitakse, mis on oomega-3, kana- ja vutimunad ning tehakse munadega katseid.

Vastavus õppekavadega: sobib loodusõpetuse ja ajaloo ainekavadega.

Linast linaseni

Muuseumitunnis tutvutakse linanäitusel linataimega, selgitatakse, miks see taim inimesele kasulik on ja mida linast valmistada saab. Õpitakse tundma ja käsitsema linatöötlemisega seotud vanu tööriistu: lõuguti, ropsimõõk, linahari jms. Tehakse linatöid esivanemate kombel: linaluu murdmine, linavarre puhastamine luudest ja lina sugemine. Selgitatakse lina tervislikke omadusi ja selle toiduainena kasutamist. Maitstakse linajahuga valmistatud toitu. Grupile antakse kaasa õppevihik „Eesti Põllumajandusmuuseumi linaraamat“.

Vastavus õppekavadega: sobib loodusõpetuse, tööõpetuse ja eesti keele ainekavadega.

Eelregistreerimisega:

epm@epm.ee

Eesti Põllumajandusmuuseum

Pargi 4, Ülenurme vald, 61714 Tartumaa

Tel 738 3810

http://www.epm.ee/