Chocolala

Chocolala vastab igikestvale küsimusele: just nii saab täidis kommi sisse

Tallinna vanalinnas tegutsevas Chocolala šokolaadivabrikus valmib iga päev ligi 30 kg šokolaadi, suurem osa tööd tehakse ära käsitsi.

Chocolala asutaja Kristi Lehtise sõnul on nemad üks väheseid kohalikke maiustusetootjaid, kes ise kakaoube röstivad, purustavad ja neist ka šokolaadi valmistavad.

„Üks meie suuremaid investeeringuid ongi olnud ubadest šokolaadi valmistamise masinapark,“ ütleb ta. Šokolaadi valmistamiseks tuleb kõigepealt oad puhastada – kuna kakaooad tulevad Chocolalasse mitmest kaugest riigist, näiteks Mehhikost, São Tomést ja Madagaskarilt, võib nende hulgas olla ka puuoksakesi või tühje oakesti. Puhastatud oad röstitakse ning pärast röstimist tõstetakse oad tuulamismasinasse, kus eemaldatakse kestad rikkalikust tuumast. Seejärel lähevad tuumad edasi purustajasse, kus neist saadakse suureteraline šokolaadimass. Järgmistes masinates toimub juba šokolaadi eriti peeneks ja siidiseks lihvimine ning massile lisatakse ka mahesuhkur ja vajadusel mahepiimapulber.

„Kui vedel šokolaad on valmis, siis tuleb see tempereerida – kuumutada kõigepealt 45 kraadini ja siis pidevalt segades jahutada umbes 30 kraadini. Seejärel saame alles šokolaadi vormidesse valada ja jahedasse tahkuma jätta,“ kirjeldab Lehtis. Kogu šokolaadi valmistamise protsess võtab aega umbes kolm päeva.

Lehtise sõnul pakub Eesti toidukultuur ka palju võimalusi traditsiooniliste šokolaadikommide valmistamise kõrval põnevate kohalike maitsetega katsetamiseks. Näiteks leiab Chocolala valikust šokolaadis põdrasambliku, kuusevõrsekommi ja kasemahlakaramelli. „Saame oma toodangus hästi ära kasutada Eesti puhtas õhus ja põhjamaiselt valgetes öödes kasvanud marju, mis on hoopis teistsugused kui näiteks lõunapoolsemates riikides kasvavad,“ sõnab Lehtis.

Kuigi avatud toidutööstuste nädal toimub sel aastal erakorraliselt virtuaalselt, saab Chocolalas šokolaaditegemist siiski ka kohapeal uudistada. Šokolaadi tootmine toimub justkui muuseumis – kaitsva klaasi taga askeldavad šokolaadimeistrid, kelle tööd saab igaüks Tallinna vanalinnas asuvas šokolaadimuuseumis jälgida.

Vaata videost, kuidas valmivad täidisega šokolaadikommid.

Avatud toidutööstuste nädal toimub Eesti Toiduainetööstuse Liidu, Maaeluministeeriumi ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja koostöös. Avatud toidutööstuste nädala korraldamist rahastatakse turuarendustoetusega.