Pühapäev 01.-01. september-oktoober

Sihtasutus Eesti Maaelumuuseumid pakub Eesti toidu kuul mitmeid erinevaid tegevusi lastele ja noortele.

*SANGASTE RUKKI KÜLVAMINE MUUSEUMIPÕLLUL KOOS KOOLIÕPILASTEGA EESTI PÕLLUMAJANDUSMUUSEUMIIS
Rukki külvamine Eesti Põllumajandusmuuseumis Tartumaal toimub orienteeruvalt vahemikus 20.-25. september.

Täpsem info kodulehelt: https://maaelumuuseumid.ee/programmid/eesti-pollumajandusmuuseumi-progra...

* LASTE JA NOORTE KOKAKOOLID
Valmistame toite köögi- ja puuviljadest. Arendame loovust ja tehnilisi oskusi ning maitseme üheskoos kokakoolis valminud toite. Kõik osalejad saavad kaasa retseptid.
Toimumisajad:
• 12.09 Tervislik ahjutoit, kell 12.00
• 24.09 Vürtsikas elu, kell 12.00
• 12.10 Sõbraks kiudainega, kell 12.00

Vajalik eelregistreerimine – info@maaelumuuseumid.ee

*TAIMETOIDU ÕPITOAD
Õpetame mõistma loodust, väärtustama toiduvalmistamise oskust ja puhast eesti toitu. Valmistame taimetoite vanade ja uute retseptide järgi. Oodatud on nii suured kui väikesed toidusõbrad.
Toimumisajad:
• 11.09, kell 14.00, teemaks juurvili.
• 19.09. kell 14.00, teemaks kaunvili.
• 29.09 kell 12.00, teemaks vanaemade roogade valmistamine.

NB! Vajalik eelregistreerimine!
Eesti Põllumajandusmuuseum
SA Eesti Maaelumuuseumid
Registrikood 90014017
Pargi 4, Ülenurme, Kambja vald, 61714 Tartumaa
info@maaelumuuseumid.ee
Telefon +372 738 3810

HARIDUSPROGRAMMID KOOLIDELE

SA Eesti Maaelumuuseumid võtab vastu kooliõpilaste gruppe haridusprogrammidesse.
Registreerimine: info@maaelumuuseumid.ee
Telefon +372 738 3810

Programmid:

*** Viljaterast leivani
Õpime tundma maaharimise, viljakoristuse ja leiva küpsetamisega seotud tegevusi ning tööriistu. Kirjeldame rukki elutsüklit külvist lõikuseni. Teeme üheskoos läbi leiva valmimiseks olulised ajaloolised etapid: peksame rukist kootidega ja tuulame vilja, jahvatame käsikiviga jahu ning õpime leivataigna tegemist. Räägime tervislikust toidust, rukkileiva kasulikkusest ja leivaga seotud kommetest. Vormime oma leivapätsikese, teeme võimasinaga võid ja sööme ahjusooja rukkileiba omatehtud võiga.
Vajalik eelregistreerimine – info@maaelumuuseumid.ee

*** Maagiline mesi
Näitusel “Mesindus Eestis” tutvume erinevate tarutüüpidega, mesindusinventariga, mesindussaadustega ja meetaimedega. Selgeks saab mee kasulikkus. Läbi mänguliste tegevuste ja filmi vaatamise saame teadmisi mesilaste ametite ja eluperioodide kohta. Uurime meesaadusi: suira, taruvaiku, õietolmu, mesilasema toitepiima; õietolmu ja suiraterasid vaatame ka mikroskoobi all. Valmistame kunstkärjest küünlaid ja maitseme erinevaid mee liike. Teadmisi tolmendajate tähtsusest looduses kinnistavad viktoriinid ja loovülesanded.
Vajalik eelregistreerimine – info@maaelumuuseumid.ee

*** Avastades kartulit
Saame teada, kust kartul pärit on ja kuidas ta maailmas levinud on; uurime kartulitaime ehitust ja kartulisorte. Vaatame ja võrdleme vanu kartulivõtu- ja kartulipanemise masinaid ning muid kartulikasvatuses kasutusel olnud tööriistu ja tegevusi. Katsetame läbi kartuli kasutamisvõimalusi, teeme katseid tärklise ja joodiga. Lõpuks teeme paberile või tekstiilile kartulitrükis kunstiteose.
Vajalik eelregistreerimine – info@maaelumuuseumid.ee

*** Milleks muna?
Näitusel “Linnukasvatus Eestis” uurime kodulindude metsikuid sugulasi, erinevaid kodulinde ja nende pidamist. Räägime kodulindude munadest, kanamuna ehitusest ja koostisest ning munast kui kvaliteetsest toorainest, selle kasutusviisidest, olulisusest ning tervislikkusest. Vaatame ovoskoobiga läbivalgustatud mune. Teeme munadega erinevaid katseid. Räägime vuttidest ja maitseme vutimuna; vaatame huvitavaid filmilõike linnukasvatusest ja kodulindudest.
Vajalik eelregistreerimine – info@maaelumuuseumid.ee

*** Lina meie igapäevaelus
Näitusel “Lina meie igapäevaelus” tutvume linataime ehituse ja kasvutingimustega ning teiste kiudtaimedega. Kasutame vanaaegseid linatöötlemise tööriistu: lõuguti, ropsimõõk, linahari jms. Teeme lihtsamaid linatöid esivanemate kombel: linaluu murdmine, linavarre puhastamine luudest ja lina sugemine ning kasutame linakiudu meisterdamiseks. Saame teadmisi kiudtaimede seemnete omadustest, valmistame ja maitseme tervislikku kiudtaime seemneid sisaldavat toitu.
Vajalik eelregistreerimine – info@maaelumuuseumid.ee

*** Vanaaja kokakunst lõkketulel
Meeskonnad valmistavad toidu õpikojas ette ja küpsetavad oma roa lõkketulel vanaaegsete söögiriistadega valmis. See kõik toimub muuseumi sepa asjatundlikul juhendamisel. Naudime valminud rooga värskes õhus looduskaunis kohas. Lisaks tutvume sepikojas ka sepakunsti saladustega. Tule seikluslikule söömingule!
Vajalik eelregistreerimine – info@maaelumuuseumid.ee

Rohkem infot:
https://maaelumuuseumid.ee/programmid/eesti-pollumajandusmuuseumi-progra...
Eesti Põllumajandusmuuseum
SA Eesti Maaelumuuseumid
Pargi 4, Ülenurme, Kambja vald, 61714 Tartumaa
info@maaelumuuseumid.ee
Telefon +372 738 3810

C. R. JAKOBSONI TALUMUUSEUM

Carl Robert Jakobsoni Talumuuseum Kurgjal Pärnumaal viib Eesti toidu kuu jooksul läbi kaht programmi:

*** 1. oktoober- 13. oktoober- „Sügis talus“
Programm tutvustab sügisesi töid ja tegemisi talus, näha saab vanaaegseid talutööriistu ja – esemeid. Samuti räägime teraviljadest ja nende ajaloost, töötlemisest ja kasutamisest. Osalejad saavad käsikivil jahu jahvatada ja käsimasinaga koorevõid teha. Küpsetame – maitseme vaaremade aegset rukkileiba ja karaskit ning proovime maapiima.

**** Eesti toidu aastaring talus september-oktoober
Programmi eesmärk on tutvustada Eesti söögitraditsioone, aastaaegade mõju talu toidulaual, Kurgja talu ja selle elanikke, C. R. Jakobsoni põhimõtteid talust ja toidust ning toidu teekonda laudast ja aiast kööki- meie lauale.

Programmi kuulub taluga tutvumine, toidu teekonna uurimine, praktiline tegevus, degusteerimine ning rollimängud. Osalejad saavad muuseumilt kaasa retseptid ja ülesanded. Samuti on programmis talulõuna söömine.

Broneerimine: kurgja@maaelumuuseumid.ee

Rohkem infot: https://maaelumuuseumid.ee/programmid/c-r-jakobsoni-talumuuseumi-program...
C. R. Jakobsoni Talumuuseum
SA Eesti Maaelumuuseumid
Kurgja küla, Põhja-Pärnumaa vald,
Pärnumaa, 87612
kurgja@maaelumuuseumid.ee