Saaremaa Lihatööstus

Saaremaa suurim lihatööstus annab tööd 219 töötajale

Saaremaa Lihatööstuses valmib iga kuu 215 tonni jagu valmistooteid ning üle 160 tonni jahutatud liha, millest enamik jõuab eestlaste toidulauale.

Selliste mahtude saavutamiseks on lihatööstus viimastel aastatel teinud jõudsalt investeeringuid. „Viimase paari aasta kõige suurem investeering on olnud uus hakktoodete tootmisliin, mille valmimisse investeerisime kokku 2,3 mln eurot. See summa hõlmab ka ümberehitusi, mis tööstuses tuli teha, samuti kõiki erinevaid seadmeid ja süsteeme, mis sisse seati,“ sõnab Saaremaa Lihatööstuste turundusjuht Siret Läets.

Oluline punkt on investeeringute juures seegi, et uued tootmisseadmed on vanadest oluliselt energiasäästlikumad. „Võtsime kasutusele soojustagastussüsteemid, mille abil väheneb ettevõtte soojusenergia tarbimise maht. Kogu soojuse, mis protsessi käigus toodetakse, saab ära kasutada vee soojendamiseks. Selleks sai ehitatud spetsiaalne soojustagastusjaam,“ sõnab Läets.

Üks Saaremaa Lihatööstute tuntumaid tooteid on Saaremaa juustuviiner – selle tegemiseks kulub ligikaudu pool päeva ning lihast viineri tegemisega on seotud mitu protsessi. „Kõigepealt liha konditustatakse, seejärel peenestatakse ja segatakse retsepti järgi. Peenestatud liha kuterdatakse, lisades maitseained ja muud vajalikku. Kuterdatud toorainet nimetatakse vorstimassiks. Seejärel pritsitakse vorstimass vorstipritsiga soolde – juustuviineri puhul siis viinerikesta –, paigutatakse raamidele ja lükatakse paariks tunniks ahju. Kui viinerid ahjust tulevad, peab need kiiresti maha jahutama ning kui need on jahutatud, saab toote pakkida juba tarbijapakendisse – tarbijale tuttavasse kollasesse karpi,“ kirjeldab tootmisjuht Illimar Poopuu tarbijate lemmiktoote saamisprotsessi.

Vaata videost, kuidas valmivad Saaremaa Lihatööstuses tooted.

Avatud toidutööstuste Nädal toimub Eesti Toiduainetööstuse Liidu, Maaeluministeeriumi ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja koostöös. Avatud toidutööstuste nädala korraldamist rahastatakse turuarendustoetusega.