Scanola

Kuidas valmib rapsiõli: 8 tunniga seemnest pudelisse

Jõgevamaa südames asuv Scanola Baltic toodab kuus keskmiselt 5500 tonni rapsiõli, mis leiab kasutust nii kodu- kui ka välismaal.

Õli tootmiseks kasutatakse lõviosas Eesti põldudel kasvatatud rapsiseemet, millest toodetakse iga kuu 5000 kuni 6000 tonni rapsiõli. „Selleks, et seemnest saaks rapsiõli, kulub õlitehases 8 tundi, mille jooksul läbib õli mitu tootmisprotsessi,“ selgitab Scanola Balticu müügidirektor Alo Süvari.

Kuidas rapsiõli valmib? Esmalt pressitakse rapsiseemnest mehaaniliselt välja õli 120 kraadi juures ilma kemikaale kasutamata. Rapsiseemnest saadakse kuumpressimise tulemusena rapsikook ning rapsitoorõli. Pärast seda läbib rapsitoorõli kolm töötlemisetappi – neutraliseerimise, klorofülli eemalduse ja desodoreerimise. Neutraliseerimise käigus võetakse õlist välja fosfor ja vabad rasvhapped. Pärast neutraliseerimist eemaldatakse klorofüll ja seejärel toimub desodoreerimine. Selles protsessis keedetakse õli kõrgel temperatuuril vaakumi all, kus õlist eemaldatakse kõik ebavajalikud ühendid, et see säiliks kaua ning oleks kodus pannil kasutatav. Minimaalne niiskusesisaldus aitab vältida õli mikrobioloogilist saastumist ka pärast säilivusaja lõppu.

Ühe liitri rapsiõli saamiseks on Alo Süvari sõnul tarvis ligikaudu 2,2 kilogrammi rapsiseemet.

Suur osa toodangust eksporditakse teistesse riikidesse, näiteks naaberriikidesse Soome ja Leetu, aga ka kaugemale – Küprosele, Iisraeli ja Norrasse. Toodetud õlist ligi kolmandik jääb kodumaiseks tarbimiseks. „Eestis tarbitud õli jaguneb omakorda selliselt, et umbes kolmandik läheb kasutamiseks koduköökidesse ning kaks kolmandikku õlist jõuab eestimaalasteni läbi tööstustarbijate ehk siis teiste toidutootjate ning restoranide,“ ütleb Süvari.

Viimastel aastatel on õlitehases tehtud ka olulisi investeeringuid, et õlitootmist automatiseerida ning tootmisprotsessi digiteerida. „Sel aastal soetasime laboriseadmed, mis võimaldavad meil teha rapsikoogist ja rapsiõlist senisest keerukamaid analüüse. Samuti valmib sel sügisel tootmishoone laiendus, kuhu plaanime soetada täiendava pakkeliini,“ avab Süvari Jõgevamaa ettevõtte tulevikuplaane.

Vaata videost, kuidas valmib Olivia rapsiõli.

Avatud toidutööstuste nädal toimub Eesti Toiduainetööstuse Liidu, Maaeluministeeriumi ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja koostöös. Avatud toidutööstuste nädala korraldamist rahastatakse turuarendustoetusega.