2025. aasta Eesti toidupiirkonna konkurss
Toidupiirkonna valimise eesmärk
Alates 2016. aastast on Regionaal- ja Põllumajandusministeerium valinud igal aastal toidupiirkonna. Eesti eri piirkondade toidul on olemas oma lugu, mida oskavad kõige paremini jutustada kohalikud toidutootjad ja toitlustusettevõtted ning ka inimesi huvitab üha rohkem, kust on pärit nende laual olev toit, milline on selle saamise lugu ning kes ja kuidas on selle valmistanud.
Eestis kasvatatakse kvaliteetset toorainet ning sellest valmistatakse maitsvaid ja omanäolisi toidutooteid ja roogasid. Kui kohalikku toitu oskuslikult siduda ka teiste valdkondade ja piirkonna kultuurisündmustega, aitab see kaasa ettevõtluse arengule. Toidupiirkonna konkursi korraldamise eesmärk on pakkuda toidutootjatele ja -pakkujatele võimalus tutvustada oma kodukanti läbi toidukultuuri ning julgustada ettevõtjate omavahelist koostööd uute (toidu)turismi edendavate toodete ja teenuste väljatöötamiseks.
Eelmised toidupiirkonnad
- 2024 – Saaremaa, Muhu ja Ruhnu maitsete aasta
- 2023 – Mulgimaa maitsete aasta
- 2022 – Järvamaa maitsete aasta
- 2021 – Põhja-Eesti maitsete aasta
- 2020 – Haapsalu ja Läänemaa maitsete aasta
- 2019 – Vana-Võromaa maitsete aasta
- 2018 – Pärnumaa maitsete aasta
- 2017 – Peipsimaa maitsete aasta
- 2016 – Hiiumaa maitsete aasta
Ootame ettepanekuid 2025. aasta Eesti toidupiirkonna konkursile
Kes saab ettepaneku esitada?
Ettepaneku toidupiirkonna konkursile saab esitada organisatsioon, kes on valmis võtma 2025. aasta Eesti toidupiirkonna koordineerija rolli. Ettepaneku võivad koostada koostöös ka mitu organisatsiooni, kes on nõus toidupiirkonna eestvedamisse panustama ning kes on seadnud üheks eesmärgiks kohaliku toidu ning toidukultuuri edendamise ja tutvustamise.
Millist haldusüksust loetakse üheks piirkonnaks?
Eesti toidupiirkond ei pea piirnema maakonna või valdade piiridega. Taotlust esitav organisatsioon määratleb ise, millised on toidupiirkonna piirid ning põhjendab, miks piirkonda just sel viisil peaks määratlema (olgu selleks siis kultuurilised, ajaloolised või muud põhjused).
Mida annab toidupiirkonna tiitel piirkonnale?
Toidupiirkonna tiitel annab võimaluse oma piirkonda läbi toidu ja kohaliku toidukultuuri 2025. aasta jooksul* aktiivsemalt tutvustada, leida uusi koostöökohti kohalike ettevõtjate ning organisatsioonide vahel ning töötada välja uusi üritusi, tooteid ja teenuseid.
Mis iseloomustab 2025. aasta Eesti toidupiirkonda?
2025. aasta Eesti toidupiirkonda iseloomustavad järgmised omadused:
- tahe tutvustada oma piirkonda kohaliku toidu kaudu ning tuua esile just selle piirkonna parimad ja põnevaimad maitsed ning sündmused;
- oskus veenvalt oma toidu lugu rääkida;
- hea koostöö kohalike toidutootjate ja toidupakkujate vahel;
- sündmuste ja tegevuste kava ehk maitsete aasta programm, mis ühendab toitu teiste piirkonnas toimuvate üritustega ning sisaldab ka spetsiaalselt toidupiirkonna aastaks kavandatud sündmusi.
Mida võetakse arvesse toidupiirkonna konkursile laekunud ettepanekute hindamisel?
- Ettepanku esitanud organisatsiooni varasemat kogemust erinevaid osapooli kaasanud projektide eluviimisel, sh kaasatud meeskonnaliikmete rollijaotuse läbimõeldust ja eri valdkondade ekspertide kaasamist – näiteks turunduse või avalike suhete spetsialistid, ettevõtjate esindajad (tootjad, turism, toitlustus jne).
- Toidupiirkonna sündmuste programmi terviklikkust ja läbimõeldust ning toidupiirkonna kontseptsiooni. Ootame vastuseid küsimustele: Mille poolest eristub teie piirkond teistest piirkondadest? Kas üritusi on planeeritud nii kohalikule kogukonnale (sh näiteks lastele) kui ka laiemale avalikkusele (sh välisturistidele)? Kas lisaks tavapäraselt piirkonnas toimuvatele üritustele on programmis ka spetsiaalselt toidupiirkonna aastaks loodud üritusi?
- Laiapõhjalist kaasamist. Kas programmis on näha koostööd piirkonna toidutootjate ja -töötlejate, toitlustusettevõtete, haridusasutuste ja turismiettevõtete vahel?
- Turundusplaani märksõnu ehk seda, milliseid sõnumeid ja kanaleid on plaanitud teabe levitamiseks kasutada.
- Läbimõeldud rahastusplaani. Ettepanekusse tuleb märkida, kuidas on plaanitud toidupiirkonna projekti rahastada (erasektori abi, riiklikud toetused, muu).
Konkursile laekunud ettepanekud vaatab läbi ning toidupiirkonna nimetab toiduvaldkonna ekspertidest koosnev hindamiskomisjon. Ettepanekute hindamiskriteeriumid on kinnitatud regionaal- ja põllumajandusministri 4. novembri 2024. a käskkirja nr 266 lisas.
Tähtaeg ja täpsem teave
◾ Toidupiirkonna konkursil osalemiseks täitke ettepaneku vorm.
◾ Täidetud ja allkirjastatud ettepaneku edastamise tähtaeg on 6. detsember 2024. a.
◾ Digitaalselt allkirjastatud ettepaneku palume saata aadressile eestitoit@agri.ee.
◾ *Projekti üleminekuaastast tulenevalt antakse toidupiirkonna tiitel perioodiks 1. mai 2025 – 31. detsember 2025. Toidupiirkond nimetatakse regionaal- ja põllumajandusministri käskkirja alusel eeldatavalt jaanuaris 2025. a. Hankeleping projekti elluviimiseks sõlmitakse toidupiirkonnaga eeldatavalt veebruaris/märtsis 2025. a. Hankelepingu eeldatav maht on 25 000 eurot (lisandub käibemaks). Hankelepingu osaks on toidupiirkonna avaürituse korraldamine, vähemalt ühe pressireisi korraldamine, maitsete aasta programmi koordineerimine, turundus- ja kommunikatsioonitegevuste elluviimine, projektijuhtimine (meeskonnaliikmetena vähemalt projektijuht ning turundus-kommunikatsiooniekspert) jm piirkonna esitatud ettepanekust tulenevad tegevused, mis lepitakse kokku hankelepingu sõlmimisel. Toidupiirkond saab ettevalmistavaid tegevusi alustada pärast hankelepingu sõlmimist, toidupiirkond saab alguse 1. maist 2025. a. Regionaal- ja Põllumajandusministeerium jätab endale õiguse hanget mitte korraldada, kui haldusülesanne, milleks või mille täitmise toetamiseks hange planeeriti, õigusliku või faktilise asjaolu tõttu ära langeb.
◾ Tiitli pidulik üleandmine toimub eeldatavasti 2025. aasta mais.
Lisainfo: Mariann Roos (tel 5183 079, mariann.roos@agri.ee).