Lõuna-Eesti tallesadul karulaugu-kartulikreemi ja rabarberiga
4 inimest
Koostisosad
Tallesadul marinaadis
- 600 g tallesadulat
- 50 g küüslauku
- 30 g värsket tüümiani
- 50 g õli
- 10 g jämesoola
Karulaugu-kartulikreem
- 400 g kartulit
- 50 g karulauku
- 100 g taluvõid
Kitsejuustuvaht
- 80 g kitsejuustu
- 10 g mett
- soola-pipart
Rabarber marinaadis
- 400 g rabarberit
- 10 g õunaveiniäädikat
- 60 g suhkrut
- 100g õunamahla
Tüümianikaste marineeritud sinepiseemnetega
- 30 g tüümiani
- 30 g küüslauku
- 100 g Peipsi sibulat
- 300 g veisepuljongit
- 30 g taluvõid
- soola-pipart
- 50 g sinepiseemneid
- 10 g õunaveiniäädikat
- 50 g vett
- 30 g suhkrut
- 3 g soola
- 1 loorberileht
- 2 nelki
- 2 musta terapipart
Valmistamine
Tallesadul marinaadis
Puhasta liha kelmetest ja aseta marinaadiga 6 tunniks külmkappi. Küpseta liha ahjus madalal kuumusel fooliumis 70 kraadi juures 1,5 tundi. Enne serveerimist grilli sütel liha mõlemalt poolt 2-3 minutit.
Karulaugu-kartulikreem
Karulaugu-kartulikreemi valmistamiseks sulata või toatemperatuurile ja lisa karulauk. Püreeri mass kohevaks vahuks. Keeda kartul pehmeks ja tambi kreemjaks. Kuumuta karulaugu ja või mass soojaks ning lisa soojale kartulipüreele. Sega mass vispliga kreemiks.
Kitsejuustuvaht
Kitsejuustuvahu valmistamiseks vahusta mikseris kitsejuust ja mesi. Maitsesta soola ja musta pipraga.
Rabarber
Koori rabarberid ja lõika 100 g tükid. Aja marinaad keema ja kalla rabarberitel. Jäta 1 tunniks seisma. Grilli serveerides üle.
Tüümianikaste marineeritud sinepiseemnetega
Rösti potis küüslauk, sibul, tüümian ja lisa veisepuljong. Keeda puljong poole võrra kokku ning maitsesta soola ja pipraga. Vahusta juurde väikeste kuubikutena külma võid. Keeda sinepiseemned 4 korda puhta veega läbi ja aseta keevase marinaadi. Marineeri 2 päeva. Sega kaste ja sinepiseemned omavahel, kui serveerid.
Retsepti koostas
Koit Uustalu
Foody Allen ja Neikid
„Ega see polegi otseselt uus eesti toit (kui vaadata pikka Eesti ajalugu). Pigem on Eesti kokad suurest Euroopa köögi mõjutusest vaikselt üle saanud ja oleme hakanud omi vanu retsepte ja küpsetusviise ise üles leidma ja neid ka igapäevaselt rahvale pakkuma. Oleme hakanud vaatama enda kõrvale, mis meil siin kasvab ja mida me saame ise ära kasutada. Rabarber, Lammas, Kartul, Sinep ja Karulauk on meie au ja uhkus olnud juba palju aastaid ning need ongi need maitsed, mille üle me igapäevaselt ka ise uhked oleme.
Uus Eesti toit ongi minu arust see, kui kasutada vanade eestlaste suhtumist ja tooraine käsitlust, panna sinna juurde kohalik, maitsev ja hooajaline tooraine ning õpitud teadmised.“